Голяма част от поставените от ЕРП Север гнездилки са заети от застрашени видове птици
Публикувано на 15.07.2025
.png)
Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) приключи орнитологичният мониторинг на гнездилките за червенонога ветрушка (Falco vespertinus) и синявица (Coracias garrulus), които бяха монтирани през 2024 г. съвместно с ЕРП Север в рамките на LIFE проекта „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“. Поставени бяха общо 150 гнездилки в областите Велико Търново, Добрич, Русе и Силистра с цел осигуряване на безопасни места на гнездене на целеви видове птици с неблагоприятен природозащитен статус и стабилизиране на популациите им на регионално ниво. Деветдесет от гнездилките са проектирани за синявица, а останалите - за червенонога ветрушка.
Експертът по опазването на птиците от БДЗП - Михаил Илиев, е проверил 90 гнездилки за синявица, като в тях установи общо 5 гнездящи вида. От целевия вид - синявица, са заети 23 гнездилки, което е с 40 % повече от броя привлечени двойки през 2024 г. Интересно е установяването на гнездене на чухал в този тип гнездилки, като през 2025 г. са регистрирани 7 двойки.
Посредством малка камера е отчетен и броят на новоизлюпените в заетите гнездилки - при синявицата средната стойност е 2.53 малки/двойка, а при чухала - 3 малки/двойка.
В няколко от поставените 60 гнездилки от друг тип, предназначени за червенонога ветрушка, е регистрирано гнездене единствено на черношипа ветрушка (керкенез).
Мониторингът ще продължи и през следващите гнездови сезони, като орнитолозите имат надежда броят на заетите гнездилки да се увеличи.
Повече за птиците:
Червеноногата ветрушка е дребен сокол, който през последните двайсет години претърпя драстичен спад на популацията в страната ни и достигна до критичния праг от едва няколко известни двойки през 2022 г. Това е причината видът да е включен в Червената книга на България в категория „Критично застрашен“, а с оглед намаляващата му численост в Европа – да е част от Световния Червен списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN).
Синявицата е защитен вид, който гнезди в дупки в земни откоси, скални ниши, каменни стени, хралупи на дървета и в кухини на бетонни електрически стълбове. Популацията на тази обагрена в синьо птица започва да претърпява драстичен спад през 50-те години на XX век. Употребата на пестициди в селското стопанство е основната причина за това.
Проектът „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“, финансиран по програма LIFE на ЕС, стартира в края на 2022 г. и е с продължителност 5 години. Дейностите продължават с изолиране на електрически стълбове от мрежата на ЕРП Север и монтаж на дивертори в 28 проектни зони по Натура 2000 и в ключови коридори между специалните защитени зони. В обхвата на проекта попадат 16 вида застрашени птици в България, а основната цел е предотвратяване на неестествена им смъртност, вследствие на токов удар и сблъсък с въздушни електропроводи.