Подземни кабели

ОПАСНОСТИ

Откриването на подземни кабели

Тъй като подземните кабели са положени под значително количество пръст и друг материал, вие може да не установете, че кабелът е повреден. Въпреки това, при изкопни работи, например при полагането на нова пътна настилка или полагане на подземна комуникация, има вероятност да попаднете на кабел.

Повреди на кабели

Подземните кабели са електропроводи, които имат защитно изолационно покритие. Повреда на изолационното покритие на кабела може да доведе до токов удар или да причини сериозни изгаряния.

ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ

При инциденти с подземни кабели е важно да строите настрана от дупки и изкопи, докато служител на ЕРП Север АД или друго оторизирано лице не обяви мястото за безопасно.

Предприемане на спасителна акция

Ако дадено лице е в контакт с повреден проводник на кабелна линия, трябва да прецените дали е възможно извършването на спасителна акция. Необходимо е да се уверите, че:

  • ЕРП Север АД е уведомено за предприемането на спасителна акция. Компанията ще направи всичко възможно, за да предотврати повторно подаване на напрежение по повредения кабел. Дружеството може да предприеме опит да извърши оперативно превключване на мрежата, за да прекъсне захранването по кабела в района на инцидента.
  • Има достатъчно място около пострадалия и за спасителя няма опасност да докосне авариралия кабел или оголения проводник.
  • За безопасността на спасителя е необходимо пострадалият да бъде издърпан настрани от мястото на инцидента с диелектрични ръкавици или друг изолационен материал.

Мерки след спасителна акция

Изхождайте винаги от това, че кабелите са под напрежение или могат отново да бъдат захранени без предупреждение. Поради тази причина, щом сте приключили спасителната операция, стойте на безопасно разстояние от кабела.

Невъзможно е да се установи дали подземен кабел се намира под напрежение или не, без специална техника, използвана от ЕРП Север АД. Поради тази причина винаги предполагайте, че кабелът е под напрежение, независимо, че изглежда физически стар или има занемарен вид.

ИНСТРУКЦИИ ЗА СТРОИТЕЛНИ ФИРМИ

Всеки един строителен предприемач е длъжен да предполага, че при извършените от него строителни дейности, в обществени или частни терени, е възможно да попадне на подземни кабели. Поради тази причина той трябва винаги да подхожда с необходимото внимание и да предприеме мерки за предотвратяването на повреди на подземни кабели, което може да застраши здравето и живота на хората. Той е длъжен да проведе инструктаж на своите служители и подизпълнители и да ги проверява за спазването на мерките за безопасност.

Присъствието на представител на електроразпределителното дружество на строителната площадка не снема отговорността от строителния предприемач или неговия подизпълнител за нанесени щети на съоръженията за разпределение на електроенергията. Целостта и нормалната работа на съоръженията за разпределение на електроенергия в района на строителните работи трябва да бъде гарантирана както по време на работа, така и след приключване на строителните дейности.

Работа в близост до подземни кабели

При извършването на строителни работи, предприемачът е длъжен по действащото законодателство да извърши проучвателна дейност на строителната площадка и да я обезопаси.

При строителни работи в близост до съоръжения за доставка на електроенергия да информира своевременно (най-малко 2 седмици по-рано) електроразпределителното дружество за предстоящите дейности, като предостави писмено информация за началото и обхвата на строителните работи.

Преди началото на строителните работи предприемачът трябва да се е запознал с точното местонахождение на електрическите съоръжения, като за тази цел е разгледал подробно схемите за електроснабдяване, предоставени му от електроразпределителното дружество.

Дълбочина на положените подземни кабели.

По принцип подземните кабели са положени на дълбочина не по-малко от 80 см. Възможно е по-тънък слой на покритие на кабели, особено при захранването на къщи. Тези стойности са единствено за обща ориентация, тъй като първоначалната дълбочина на полагане не може да се разглежда като непроменлива величина. Местонахождението и дълбочината на кабелите могат да бъдат променени в резултат на износването на земната повърхност, свлачища, насипи, станали след тяхното полагане, тоест промяната на дълбочината, на която се намират кабелите, може да се дължи не само на извършени ремонтни работи. Поради тази причина не трябва да се предполага, че промените са отбелязани в плановете. Затова е задължително точната дълбочина на кабелите да бъде установена чрез напречен изкоп и шлицове в почвата.

Маркиране

Преди началото на изкопните работи е необходимо маркиране на трасето чрез колчета, спрей или други материали и да се ограничи дълбочината на изкопните работи, за да се гарантира целостта на подземните кабели. При натъкването на предупредителна маркировка, предпазен капак, кабели или тръби, на места, които не са били предварително обозначени от електроразпределителното дружество, задължително трябва да се преустанови работата и да бъде възстановена едва след консултация с електроразпределителното дружество.

Разкриването на подземни кабели

В района на подземни кабели е допустимо работа на изкопна техника единствено, когато са предприети всички необходими мерки за предотвратяването на повреди по тях. Позволено е да се ползва изкопна техника единствено до дълбочина, която не представлява опасност за повреда на кабелите (до 40 см). Разриването им се извършва задължително ръчно, като е забранено ползването на остри предмети, като кирка.

Желателно е кабелите да бъдат местени внимателно, в хоризонтално положение. Ако се предвижда разполагането на инфраструктура под тях, е задължително тези действия да бъдат съгласувани с електроразпределителното дружество.

Упътващи табели и надземни съоръжения

Надземни съоръжения, като арматура, електроразпределителни съоръжения, разпределителни и електромерни касети, разпределителни кутии, улични и други шахти трябва задължително да останат достъпни и да не бъдат затрупани. Упътващи табели, надписи и други маркировки не бива да бъдат премахвани, премествани или затрупвани, без изричното съгласие на електроразпределителното дружество.

Повреда на кабели

Всяка една повреда трябва да бъде съобщена незабавно. Това се отнася не само при евентуално скъсване на кабела, но и при най-малкото нараняване на неговото външно покритие. Нарушаването на външния слой на кабела може да доведе до сериозни смущения в електрозахранването. Повреди, които се отстраняват навреме, отнемат по-малко време и разходи.