Подстанции / Трансформаторни постове

ОПАСНОСТИ

Подстанции

В подстанциите има редица неизолирани електропроводи. Дори когато електропроводите са по-високо, изолаторите към тях са лесно достъпни и докосването им може да доведе до токов удар. Подстанциите разполагат с оборудване и превключватели, които се управляват дистанционно. Това може да причини сериозни наранявания, ако се намирате например в района, в който се извършва оперативно превключване.

Трансформаторни постове

Те са предвидени за захранването на битови потребители. Оборудването в тях е под напрежение (шинна система, трансформаторни машини със средно напрежение 20 kV, както и разпределителни съоръжения до 1000 волта).

Предпазни мерки

При всякакви инциденти не влизайте в подстанция без оторизирано лице от ЕРП Север АД да пристигне на място. Единствено то ще е способно да извърши инструктаж по безопасност на спасителните екипи.

Изключение от това може да бъде направено, когато някой, който се намира достатъчно далеч от електрическите съоръжения, трябва да бъде спасен и на мястото още не е пристигнало оторизирано лице. Следните предпазни мерки са много важни:

  • Следвайте маршрут около вътрешната страна на оградата. Избягвайте да минавате под проводниците на въздушните линии и стойте възможно най-далеч от съоръженията.
  • Никога не използвайте или пренасяйте дълъг предмет или стълба в района на подстанцията.
  • Никога не се качвайте по конструкция или част от съоръжение.
  • Оглеждайте се за висящи части или проводници, както и за предмети или за повредени/скъсани проводници на земята.
  • Не се опитвайте да преместите лице, ако е все още в контакт или близо до проводниците на въздушните линии, или се намира върху съоръжение.
  • Не допускайте трети лица да влизат в района на инцидента.
  • Поддържайте разстояние от минимум 5 метра.

В случай на съмнение за вашата безопасност, стойте навън и изчакайте пристигането на служители на ЕРП Север АД.

В случаи на инциденти в подстанции или трансформаторни постове следвайте указанията по-долу.

  • Не разчитайте на наличие на звук. Повечето обекти имат трансформатори, които издават бръмчащ звук, но има и други съоръжения, които не издават звук. Липсата на звук не означава, че съоръжението не е под напрежение. За Вашата безопасност допускайте, че цялото оборудване в съоръженията е под напрежение.
  • Стойте на безопасно разстояние от съоръженията в случай на тяхното повторно захранване.
  • Ако повредено съоръжение бъде отново поставено под напрежение, то може да изхвърли горящо масло и съществува опасност от летящи керамични или метални отломки или образуването на електрическа дъга. Всички тези събития имат потенциала да причинят сериозно или фатално нараняване на всеки, който се намира близо до съоръжението.

Пазете се от проводници

Носенето на всякакво оборудване с дължина над 3 м в подстанции с открити проводници трябва да се счита за опасно. Защото не само метални предмети, като алуминиеви стълби, могат да са проводник на електроенергия. Когато са мокри, много други материали ще позволяват на електричеството да тече по тях, а някои леки материали, като въглеродните влакна или дърво, са естествени проводници.

Електричеството може да прескача

При по-високи напрежения електричеството може да прескача къси разстояния по въздуха. Това означава, че при използването на инструменти, автомобили или оборудване не трябва да се намаляват безопасните разстояния до въздушен проводник в подстанция, за да не би да се предизвика токов удар, в резултат на който да се получат сериозни изгаряния или да доведат до смъртен случай.

Токсични газове и твърди частици

Оборудването на някои подстанции съдържа серен хексафлуориден газ (SF6). В нормално състояние той не е отровен, но може да отдели някои токсични материали, когато е изложен на електрическа дъга. Докато някои от продуктите на газа са газообразни и бързо се разсейват в атмосферата, други от тези продукти са твърди и се явяват като фин бял прах по повърхността на съоръженията. Ако този прах се вдиша или проникне в очите, може да причини сериозно трайно увреждане поради съдържанието на киселина, когато се комбинира с вода или влага.

Гасене на пожар на съоръженията под напрежение

Използването на вода или пяна върху електрически уредби под напрежение е строго забранено. Ако съоръжението е все още под напрежение, водата или пяната могат да доведат до неговия взрив или до попадане под напрежение на лицата, които гасят пожара.

Гасене на пожар на съоръжения, които не са под напрежение

Когато оборудването не е под напрежение, може да се използва флуоропротеинова пяна за гасене на пожара. Това можете да извършвате след оценка на потенциалните щети на пяната върху околната среда. Трябва да предприемете мерки пяната да не потече по отводнителните канали и оттам да достигне потоци, реки, води, водоеми, езера.