Екипи на ЕНЕРГО-ПРО продължават да монтират платформи за обезопасяване на щъркелови гнезда

Published on 04.03.2015

Екипи на ЕНЕРГО-ПРО продължават да монтират платформи за обезопасяване на щъркелови гнезда

Служители на ЕНЕРГО-ПРО Мрежи от Разград монтираха платформи за щъркелови гнезда в селата Мортагоново, Липник и Топчии. Неотдавна специалисти на компанията монтираха такива конструкции и в района на Русе. Тези съоръжения от една страна предпазват птиците от наранявания, а от друга предотвратяват аварии по мрежата.

Щъркелът живее в непосредствена близост до човека от столетия, а човешката дейност е решаващ фактор за съществуването на вида. Промяната на условията на средата, както в местата на гнездене, така и там, където зимува, са от особено значение за оцеляването на Белия щъркел. Осигуряването на спокойствие на птиците по време на изтощителните миграции, както и наличието на места за почивка, имат решаваща роля за оцеляването им при продължителните прелети.

България е страната, над която преминава най-големият миграционен поток на вида в посока към Африка и обратно. Тук се събират птиците от източната миграционна популация и образуват огромни ята, които почиват и набират сили на няколко места по Българското Черноморие. Белите щъркели гнездят в райони в близост до водоеми.

Гнездата се изграждат върху дървета, сгради, електрически стълбове или създадени от хората платформи. За направата им щъркелите използват клони и сухи треви. Това прави гнездото лесно запалимо при допир на клон с въздушната електрическа мрежа. Разпервайки крилете си, понякога птиците също опират проводниците и предизвикват късо съединение, с което застрашават своя живот и предизвикват смущения в електрозахранването в населеното място. Това налага да се предприемат мерки за тяхното обезопасяване.

За да не се наруши периодът на гнездене, монтажът на тези съоръжения трябва да се извършва преди пролетната и след есенната миграция на птиците. ЕНЕРГО-ПРО използва този времеви прозорец оптимално и, поставяйки щъркеловите гнезда на платформи, от една страна защитава птиците от попадане под напрежение и запазва популацията им, а от друга - предотвратява възникването на аварии по електроразпределителната мрежа и прекъсване на електрозахранването.

More news